2020-2021 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR-SCR, Switzerland)

Vice President
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

General Secretary
Anja Romanowski (VDR, Germany)

Deputy Secretary
Ana Galán Pérez (ACRE, Spain)

Treasurer
Peter de Groof (APROA-BRK, Belgium)

Vice Treasurer
Kristian Schneider (ARI, Italy)

Committee Member
Amalia Siatou (A.C.A.-W.A.-GR, Greece)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

Committee Member
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Committee Member
Éléonore Kissel (FFCR - France)

Committee Member
Hélène Svahn Garreau (NKF-S, Sweden)

E.C.C.O. Office Administrator
Tânia Teixeira (Portugal)

2019-2020 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Susan Corr (ICRI, Ireland)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR-SCR, Switzerland)

Vice President
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

General Secretary
Anja Romanowski (VDR, Germany)

Deputy Secretary
Ana Galán Pérez (ACRE, Spain)

Treasurer
Peter de Groof (APROA-BRK, Belgium)

Vice Treasurer
Kristian Schneider (ARI, Italy)

Committee Member
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Committee Member
Amalia Siatou (A.C.A.-W.A.-GR, Greece)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

Committee Member
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Committee Member
Hélène Svahn Garreau (NKF-S, Sweden)

E.C.C.O. Office Administrator
Tânia Teixeira (Portugal)

2018-2019 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Susan Corr (ICRI, Ireland)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR-SCR, Switzerland)

Vice President
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

General Secretary
Anja Romanowski (VDR, Germany)

Deputy Secretary
Ana Galán Pérez (ACRE, Spain)

Treasurer
Peter de Groof (APROA-BRK, Belgium)

Vice Treasurer
Kristian Schneider (ARI, Italy)

Committee Member
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Committee Member
Amalia Siatou (A.C.A.-W.A.-GR, Greece)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

Committee Member
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

E.C.C.O. Office Administrator
Tânia Teixeira (Portugal)

2017-2018 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Susan Corr (ICRI, Ireland)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR-SCR, Switzerland)

Vice President
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

General Secretary
Anja Romanowski (VDR, Germany)

Deputy Secretary
Ana Galán Pérez (ACRE, Spain)

Treasurer
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Vice Treasurer
Peter de Groof (APROA-BRK, Belgium)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

Committee Member
Kristian Schneider (ARI, Italy)

Committee Member
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

E.C.C.O. Office Administrator
Tânia Teixeira (Portugal)

2016-2017 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Susan Corr (ICRI, Ireland)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR-SCR, Switzerland)

Vice President
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

General Secretary
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Deputy Secretary
Anja Romanowski (VDR, Germany)

Treasurer
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Vice Treasurer
Peter de Groof (APROA-BRK, Belgium)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

Committee Member
Kristian Schneider (ARI, Italy)

Committee Member
Ana Galán Pérez (ACRE, Spain)

E.C.C.O. Office Administrator
Tânia Teixeira (Portugal)

2015-2016 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Susan Corr (ICRI, Ireland)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR-SCR, Switzerland)

Vice President
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

General Secretary
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

General Secretary
Anja Romanowski (VDR, Germany)

Treasurer
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Vice Treasurer
Peter de Groof (APROA-BRK, Belgium)

Committee Members
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

Committee Member
Martin Pittertschatscher (VRKS-ARCA, Italy)

Committee Member
Silvia Borghini (ARI, Italy)

E.C.C.O. Office Administrator
Tânia Teixeira (Portugal)

2014-2015 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Susan Corr (ICRI, Ireland)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR-SCR, Switzerland)

Vice President
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

General Secretary
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Deputy Secretary
Anja Romanowski (VDR, Germany)

Treasurer
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Vice Treasurer
Peter de Groof (APROA-BRK, Belgium)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

Committee Member
Martin Pittertschatscher (VRKS-ARCA, Italy)

Committee Member
Silvia Borghini (ARI, Italy)

E.C.C.O. Office Administrator
Tânia Teixeira (Portugal)

2013-2014 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Susan Corr (ICHAWI, Ireland)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR/SCR, Switzerland)

Vice President
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

General Secretary
Jaap van der Burg (RN, The Netherlands)

Deputy Secretary
Jeremy Hutchings (NKF-N, Norway)

Treasurer
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Deputy Treasurer
Peter de Groof (APROA/BRK, Belgium)

Committee Member
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

Committee Member
Martin Pittertschatschen (VRKS-ARCA, Italy)

Committee Member
Mechthild Noll-Minor (VDR, Germany

Committee Member
Silvia Borghini (ARI, Italy)

2012-2013 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

Vice President
Mechthild Noll-Minor (VDR, Germany)

Vice President
Sebastian Dobrusskin (SKR/SCR, Switzerland)

General Secretary
Susan Corr (ICHAWI, Ireland)

Deputy Secretary
Jeremy Hutchings (NKF-N, Norway)

Treasurer
Jaap van der Burg (RN, The Netherlands)

Deputy Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

Committee Member
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Committee Member
Elis Marçal (ARP, Portugal)

Committee Member
Jana Subic Prislan (DRS, Slovenia)

2011-2012 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

Vice President
Jaap van der Burg (RN, The Netherlands)

Vice President
Mechthild Noll-Minor (VDR, Germany)

General Secretary
Susan Corr (ICHAWI, Ireland)

Deputy Secretary
Jeremy Hutchings (NKF-N, Norway)

Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Deputy Treasurer
Sebastian Dobrusskin (SKR/SCR, Switzerland)

Committee Member
Rui Bordalo (ARP, Portugal)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Committee Member
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

Committee Member
Agnes Gall-Ortlik (GT, Spain)

2010-2011 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

Vice President
Jaap van der Burg (RN, The Netherlands)

Vice President
Mechthild Noll-Minor (VDR, Germany)

General Secretary
Susan Corr (ICHAWI, Ireland)

Deputy Secretary
Jeremy Hutchings (NKF-N, Norway)

Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Deputy Treasurer
Sebastian Dobrusskin (SKR/SCR, Switzerland)

Committee Member
Rui Bordalo (ARP, Portugal)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Suvi Leukumaavaara (NKF-FI, Finland)

Committee Member
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Committee Member
Stefan Belishki (ACB, Bulgaria)

Committee Member
Agnes Gall-Ortlik (GT, Spain)

2007-2008 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

Vice President
Natalie Ellwanger (SKR/SCR, Switzerland)

Vice President
Suvi Leukumaavaara (NKF-FI, Finland)

General Secretary
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Deputy Secretary
Susan Corr (ICHAWI, Ireland)

Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Deputy Treasurer
Jaap van der Burg (RN, The Netherlands)

Committee Member
Rui Bordalo (ARP, Portugal)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

2007 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

Vice President
Natalie Ellwanger (SKR/SCR, Switzerland)

Vice President
Silke Beiner- Büz (VDR, Germany) (VDR, Germany)

General Secretary
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Deputy Secretary
Susan Corr (ICHAWI, Ireland)

Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Deputy Treasurer
Jaap van der Burg (RN, The Netherlands)

Committee Member
Rui Bordalo (ARP, Portugal)

Committee Member
Suvi Leukumaavaara (NKF-FI, Finland)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Chris Woods (ICON, UK)

2006-2007 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

Vice President
Natalie Ellwanger (SKR/SCR, Switzerland)

Vice President
Silke Beiner- Büz (VDR, Germany)

Treasurer
Suvi Leukumaavaara (NKF-FI, Finland)

General Secretary
Cecilia Rönnerstam (NKF-S, Sweden)

Deputy Treasurer
Barbara Davidson (KR, Slovak Republic)

Deputy Secretary
Susan Corr (ICHAWI, Ireland)

Committee Member
Edith Touré, (A–RV, Austria)

Committee Member
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Committee Member
David Aguilella Cueco (FFCR, France)

Committee Member
Rui Bordalo (ARP, Portugal)

2005-2006 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Vice President
Natalie Ellwanger (SKR/SCR, Switzerland)

Vice President
Tanja Roskar Reed (NKF-N, Norway)

Treasurer
Suvi Leukumaavaara (NKF-FI, Finland)

Deputy Treasurer
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

General Secretary
Cecilia Rönnerstam (NKF-S, Sweden)

Deputy Secretary
Susan Corr (ICHAWI, Ireland)

Committee Member
Edith Touré, (A–RV, Austria)

Committee Member
Cornelia Weyer (VDR, Germany)

2004-2005 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Ylva Player- Dahnsjö, (SSCR, UK)

Vice President
Edith Touré (A–RV, Austria)

Vice President
Tanja Røskar Reed (NKF-N, Norway)

General Secretary
Janine van Reekum (VeRES, The Netherlands)

Deputy Secretary
Natalie Ellwanger (SKR/SCR, Switzerland)

Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Deputy Treasurer
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

Committee Member
Cornelia Weyer (VDR, Germany)

Committee Member
Sabine Kessler (FFCR, France)

Committee Member
Francisca Figueira (ARP, Portugal)

2003-2004 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Ylva Player- Dahnsjö, (SSCR, UK)

Vice President
Edith Touré (A–RV, Austria)

Vice President
Tanja Røskar Reed (NKF-N, Norway)

General Secretary
Janine van Reekum (VeRES, The Netherlands)

Deputy Secretary
Kathryn Walker-Tubb (UKIC, UK)

Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Deputy Treasurer
Monica Martelli Castaldi (ARI, Italy)

Committee Member
Cornelia Weyer (VDR, Germany)

Committee Member
Sabine Kessler (FFCR, France)

Committee Member
Francisca Figueira (ARP, Portugal)

Committee Member
Anna Häkäri (NKF-FIN, Finland)

Committee Member
Natalie Ellwanger (SKR/SCR, Switzerland)

2002-2003 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Gerlinde Tautschnig (ARI, Italy)

Vice President
Edith Touré (A–RV, Austria)

Vice President
Ylva Player- Dahnsjö (SSCR, UK)

General Secretary
Janine van Reekum (VeRES, The Netherlands)

Deputy Secretary
Kathryn Walker-Tubb (UKIC, UK)

Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

Deputy Treasurer
Anna Häkäri (NKF-FI, Finland)

Committee Member
Eric-J. Favre-Bulle (SKR/SCR, Switzerland)

Committee Member
Francisca Figueira (ARP, Portugal)

Committee Member
Tanja Røskar Reed (NKF-N, Norway)

Committee Member
Sabine Kessler (FFCR, France)

2001-2002 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Gerlinde Tautschnig (ARI, Italy)

Vice President
Edith Touré (A–RV, Austria)

Vice President
Torunn Klokkernes (NKF-N, Norway)

General Secretary
Ylva Player- Dahnsjö (SSCR, UK)

Deputy Secretary
Kathryn Walker-Tubb (UKIC, UK)

Treasurer
Eric-J. Favre-Bulle (SKR/SCR, Switzerland)

Deputy Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

2000-2001 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Stephane Pennec (FFCR, France)

Vice President
Gerlinde Tautschnig (ARI, Italy)

Vice President
Methild Noll-Minor

General Secretary
Ylva Player- Dahnsjö (SSCR, UK)

Deputy Secretary
Torunn Klokkernes (NKF-N, Norway)

Treasurer
Eric-J. Favre-Bulle (SKR/SCR, Switzerland)

Deputy Treasurer
Michael van Gompen (APROA/BRK, Belgium)

1999-2000 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Stephane Pennec (FFCR, France)

Vice President
Methild Noll-Minor

Vice President
Eric-J. Favre-Bulle (SKR/SCR, Switzerland)

General Secretary
Gerlinde Tautschnig (ARI, Italy)

Deputy Secretary
Ylva Player- Dahnsjö (SSCR, UK)

Treasurer
Jakob Trock

Vice Treasurer
M. Fjaestad

1998-1999 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Stephane Pennec (FFCR, France)

Vice President
Pierre Masson

Vice President
F. Hanssen-Bauer

General Secretary
Gerlinde Tautschnig (ARI, Italy)

Deputy Secretary
C. Gramatke

Treasurer
Jakob Trock

Deputy Treasurer
C. Gagnebin

1997-1998 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Pierre Masson

Vice President
Jakob Trock

Vice President
F. Hanssen-Bauer

General Secretary
Gerlinde Tautschnig (ARI, Italy)

Deputy Secretary
C. Gramatke

Treasurer
C. Gagnebin

Deputy Treasurer
Stephane Pennec (FFCR, France)

1996-1997 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Pierre Masson

Vice President
Wolfgang Gabler (DRV, Germany)

Vice President
Jakob Trock

General Secretary
N. Ravanel

Deputy Secretary
F. Hanssen-Bauer

Treasurer
C. Gagnebin

Deputy Treasurer
H. Maissen

1995-1996 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Pierre Masson

Vice President
Lena Wikstrom (NKF-FI, Finland)

Vice President
Wolfgang Gabler (DRV, Germany)

General Secretary
N. Ravanel

Deputy Secretary
Jakob Trock

Treasurer
C. Gagnebin

Deputy Treasurer
H. Maissen

1994-1995 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Ulrich Schiessl

Vice President
Pierre Masson

Vice President
Lena Wikstrom (NKF-FI, Finland)

General Secretary
N. Ravanel

Deputy Secretary
Jakob Trock

Treasurer
C. Gagnebin

Deputy Treasurer
H. Maissen

1993-1994 - BUREAU AND COMMITTEE

President
Ulrich Schiessl

Vice President
Pierre Masson

Vice President
S. Cotte

General Secretary
N. Ravanel

Treasurer
C. Gagnebin

1992-1993 - BUREAU AND COMMITTEE

President
M. Koch

Vice President
N. Ravanel

Vice President
Ulrich Schiessl

General Secretary
Pierre Masson

Deputy Secretary
Valentine Walsh (UKIC, UK)

Treasurer
S. de la Baume

Deputy Treasurer
Wolfgang Gabler (DRV, Germany)

1991-1992 - FIRST ECCO BUREAU AND COMMITTEE

President
M. Koch

Vice President
K. Faltermeier

Vice President
Nathalie Ravanel

General Secretary
Pierre Masson

Deputy Secretary
Milner

Treasurer
S. de la Baume

Deputy Treasurer
C. Marty

Bureau Committee

Bureau Committee

Scroll to Top